Önéletrajz
2019-10-28 11:01:53
Milyen típusú önéletrajzok vannak? Hogyan kerülhetők el a tipikus hibák? Mitől lesz jó, figyelemfelkeltő egy önéletrajz?
5 bevezető jó tanács
Önéletrajz minták
Trendi önéletrajz
Hogyan írjunk jó amerikai típusú önéletrajzot?
A jó önéletrajz titka és a gyakori hibák
Szakmai önéletrajz; tippek és minták
Szakmai önéletrajz:
a szakmai önéletrajzot a személyes adataival kell kezdenie (név, lakcím, telefonszám, e-mailes elérhetőség). Érdemes megfogalmazni a jelentkezés célját, a jelentkező célkitűzéseit, hogy milyen munkakörre/tanulmányokra vágyik, mi vele a későbbi célja. Ezután felsorolásszerűen ismertesse a képességeit/személyiségének jellemzőit (pl. csapatjátékos, tárgyalóképes nyelvtudás... stb.).
A szakmai pályafutás ismertetése elengedhetetlen: itt kell egy rövid szöveges részben leírni az előző oktatási intézményét/intézményeit, a jelentkező ott végzett kutatásait például, majd egy újabb pontban fel kell tüntetnie az eddigi végzettségeit/szakképzettségeit, ha vannak. (Tételesen: kezdés-zárás éve, iskola neve, szak neve.) Ezen a ponton sorolja fel a nyelvi, számítógépes és egyéb ismereteket is, például azt, ha rendelkezik autóvezetői engedéllyel.
Az olyan személyes információkat, mint a családi állapot, kedvtelések, a szakmai önéletrajz legvégén helyezze el. Zárásként érdemes felajánlani, hogy szükség esetén referenciákkal is szolgál. Végül ne felejtse el keltezéssel és az aláírásával ellátni a dokumentumot!
Szakmaiönéletrajz-írásánál törekedjen az egyoldalas (A4) terjedelemre. Az önéletrajz kiegészítője lehet egy kísérőlevél, amely árnyalja, kiegészíti a jelentkezőről kialakult képet. Például egy állásra való jelentkezés kísérőlevelében írhat arról, hogy a jelentkező honnan értesült az állásról, milyen pozícióra pályázik, miért lenne rá alkalmas.
Magyar nyelvű szakmaiönéletrajz-leírás példákkal
EU-szabvány szakmaiönéletrajz-minta
Angol nyelvű szakmaiönéletrajz-leírás példákkal
Europass
Europass önéletrajz:
az Europass valójában nemcsak egy önéletrajz, hanem egy dokumentumgyűjtemény, amely azt a célt szolgálja, hogy a munkakereséshez szükséges, és az Európai Unió, valamint az Európai Gazdasági Térség államaiban használt dokumentumok egységes formátumot öltsenek. Továbbtanulásnál vagy munkavállalásnál nem minden esetben kötelező a teljes Europass, amely öt részből áll: önéletrajz (CV), nyelvi portfolió, mobilitási igazolvány, bizonyítvány-kiegészítő, oklevélmelléklet. A továbbtanulni kívánók, illetve az álláskeresők leggyakrabban az Europass önéletrajzi részével találkoznak. Az Europass esetében tehát egy szabványosított formátumról van szó, amelyben az álláskereső kitölti végzettségével, eddigi gyakorlataival, nyelvi és más készségeivel kapcsolatos adatait. Az Europass letölthető az internetről, vagy közvetlenül, online is kitölthető.
Bővebben az Europassról
Europass-minták