2014-10-17 14:18:59
Cimkék: továbbtanulás
Minden, a továbbtanuláshoz szükséges dokumentum.
Önéletrajz
Önéletrajzot általában iskolai felvételik, új munkahely megpályázása vagy valamilyen pályázati anyag mellékleteként kell elkészíteni.
Az önéletrajz leggyakrabban alkalmazott típusai: az általános és a szakmai önéletrajz. Mindkettő íródhat hagyományos, illetve amerikai formában. Manapság a klasszikus önéletrajzokat háttérbe szorították az elterjedtebb amerikai típusú önéletrajzok, az Európai Unió területén belüli egyes intézmények pedig gyakran csak az Europass önéletrajz-formátumot fogadják el. A jó önéletrajz rövid, ugyanakkor minden szükséges információt magában foglal.
Motivációs levél, kísérőlevél
A kísérőlevél és az önéletrajz szorosan összetartoznak, a kísérő- vagy motivációs levél egyik célja, hogy felkeltse a cég/oktatási intézet képviselőjének érdeklődését a pályázó saját személye iránt, és behívja a jelentkezőt egy személyes beszélgetésre. Másik célja, hogy az önéletrajzban felsorolt száraz, tényszerű információkat kiegészítve a pályázó jobban bemutathassa saját magát.
A motivációs levélnek tartalmaznia kell egy hivatkozást arra nézve, hogy a pályázó honnét hallott az állás- vagy képzési lehetőségről. Ezután indokolni kell, hogy miért szeretne jelentkezni, illetve, hogy miért gondolja, hogy ő a legalkalmasabb az adott munkára vagy képzésre. Fontos, hogy hangsúlyozza saját készségeit, tudását, tapasztalatait. A levélbe itt célszerű belefogalmazni, hogy ténylegesen annál az intézménynél szeretne tanulni/dolgozni, és azt is, hogy miért.
Ajánlólevél – referencialevél
A munkáltatók vagy oktatási intézmények által kiírt pályázatokban gyakran szerepel a különböző referenciák megkérése, vagyis fontos, hogy a felvételi során a jelentkező fel tudjon sorakoztatni olyan személyt vagy személyeket, akiktől az intézmény véleményt, ajánlást kérhet. Az ajánlás adása történhet szóban és/vagy írásban. Az írásos változat egy levél, amelyet a referenciaszemély ír a pályázóról, s alapvetően a jelentkezés szempontjából releváns személyes kompetenciák és készségek felsorolását tartalmazza. Az ideális referencialevél rövid, tömör, mégis minden benne van, amit a referenciaszemély munkatapasztalatáról vagy oktatási eredményeiről tudni érdemes.
Betöltendő munkakör esetében különösen fontos, hogy az ajánlás írója megfogalmazza, milyen munkakör betöltésére, milyen feladatok ellátására tartja alkalmasnak a munkavállalót, valamint milyen személyes kompetenciákkal és készségekkel rendelkezik a jelentkezést illetően. Szerencsés, ha a referenciát adó személy kitér arra is, milyen kapcsolatban állt korábbi beosztottjával. Szerepelnie kell az ajánlólevélben elérhetőségnek is, hiszen ez támasztja alá a benne foglaltak hitelességét, valamint az esetleg felmerülő kérdésekre is válaszlehetőséget biztosít. Családtagot ugyanakkor nem szerencsés választani, hiszen ez az elfogultság látszatát keltheti.
A weboldal fejlesztése a TÁMOP-3.2.4-08/1/KMR pályázat keretében az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósult meg.
Nemzeti Fejlesztési Ügynökség