2020-08-13 11:11:57
Az Egyesült Királyság kilépésének hatása a brit egyetemeken való tanulmányokra.
A kilépést meghatározó 2016. júniusi népszavazást követően a brit kormány 2017-ben elindította az EU-ból való kilépési tárgyalásokat, ennek értelmében először 2019 volt meghatározva az ország kilépési időpontjaként, majd egyeztetések, tárgyalások, választások és miniszteri lemondások sorozata következett be a tárgyaló országok életében. A legutóbbi hivatalos döntésben a Brexit napja 2020. január 31-re lett módosítva és valóban Nagy-Britannia ezen a napon kilépett az EU-ból, azaz a „Brexit” megtörtént.
Tematikus összefoglalók a BREXIT folyamatáról, és következményeiről – Hírportálok
EURO NEWS
HVG
PORTFOLIO
Európai Parlament hírei
BBC – NEWS
The Guardian
2020. január 31-én bár a kilépés megtörtént a változások még, sem az Uniós országokban, sem Angliában nem jelentkeztek, mert egy átmeneti időszak vette kezdetét.
A britek és az unió közötti megegyezés értelmében ez az átmeneti időszak 2020 december 31-ig tart; ezalatt tovább folytatódnak a tárgyalások és egyeztetések többek között a gazdasági kapcsolatokról, a kereskedelemről, a személyek szabad mozgásáról.
Az oktatásügyet tekintve a tanulmányaikat már megkezdett külföldi diákok státusza nem változik egészen tanulmányaik végéig.
Azoknak a diákoknak, akik 2020. december 31. után is kint szeretnének maradni, a kormány honlapján elérhető EU Settlement Scheme-en keresztül kell letelepedési státuszt kérvényezniük.
Tandíjak és diákhitel Brexit után
Angliában a 2020/2021-es tanévben beiratkozókra még korábbi társaikhoz hasonlóan tanulmányaik végéig a brit diákokéval megegyező tandíjak, valamint diákhitel feltételek vonatkoznak, amennyiben a diák megfelel a tartózkodási feltételeknek.
Skóciában a tandíjat az állam finanszírozza a hazai és az EU-s diákok számára. A 2020-tól kint tanuló magyar diákok az állami ösztöndíjra áprilistól pályázhatnak a SAAS felületén.
Mi lesz azokkal a diákokkal, akik 2021-ben kezdenék meg tanulmányaikat?
A 2021-22-es tanévtől az Európai Unió, köztük Magyarország diákjai nem lesznek többé jogosultak a korábban elérhető tandíjtámogatásra –jelentette be Michelle Donelan, az Egyesült Királyság felsőoktatásért felelős minisztere 2020 június 23-án. Ez a döntés az alap- és mesterszakos diákokra egyaránt vonatkozik az angliai képzések esetében – Wales és Skócia képzéseinek helyzete azonban még kérdéses. A felsőoktatásért felelős miniszter közleménye az alábbi linken olvasható:
Student Support in England
A legfrissebb hírek a témáról a brit kormány oldalán olvashatóak.
Tájékoztatók a brit kormányzati portálról
1. Studying in the UK: guidance for EU students: What all EU students should do to continue living in the UK
Your rights to live in the UK will not change until 31 December 2020.
All citizens of the EU, Iceland, Liechtenstein, Norway and Switzerland who are living in the UK before 31 December 2020 will be able to apply to the EU Settlement Scheme (EUSS).
The EUSS means citizens of the EU, Iceland, Liechtenstein, Norway and Switzerland will be able to stay and continue to access benefits and services broadly on the same terms as now.
If you want to stay in the UK you’ll have until at least 30 June 2021 to apply to the EU Settlement Scheme. Check how to continue to live in the UK.
2. Course fees and funding to study in the UK
You will be able to access student finance if your course in England starts in the 2020 to 2021 academic year or before.
You may be able to get a Tuition Fee Loan and help with living costs if you’re from an EU country.
Tuition Fee Loan
Full or part-time student | 2019 to 2020 academic year | 2020 to 2021 academic year |
Full-time | Up to £9,250 | Up to £9,250 |
A weboldal fejlesztése a TÁMOP-3.2.4-08/1/KMR pályázat keretében az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósult meg.
Nemzeti Fejlesztési Ügynökség