Az Egyesült Királyság oktatási rendszere
2019-09-20 15:09:22
Cimkék: továbbtanulás
Az alábbiakban az Egyesült Királyság oktatási rendszerének összefoglalása található.
Bölcsődék, óvodák
Angliára általánosságban jellemző, hogy a gyermekek 3 hónapos koruktól 3 éves korukig magánbölcsődékbe járnak, amelyekért a szülőknek fizetniük kell. A 3 és 5 év közötti gyerekek már államilag fenntartott óvodákban, illetve privát vagy állami általános iskolák által működtetett ún. felkészítő osztályokban (nursery class) is elhelyezhetők.
Általános iskolai oktatás - kötelező oktatás
A gyermekek oktatása 5 éves kortól kötelező (Észak-Írországban 4 éves kortól). Az általános iskola normál esetben 11 éves korig tart. 16 éves korig minden gyermek tanköteles.
Könyvajánló: Primary school : a parent's guide / Kim Thomas, Peterborough : Need-2-Know, 2010
WEB-ajánló:
Advisory Center of Education
Department for Education
Good School Guide
Középiskolák
A szigorú értelemben vett középiskolai oktatás 16 éves korig tart az Egyesült Királyságban. Ennek elvégzése után számos lehetőség közül választhatnak a diákok:
Az ún. secondary school-okban 16 és 18 éves kor közötti diákokat, de bizonyos iskolákban 18 év feletti diákokat is oktatnak. Ilyenek pl. a hatosztályos gimnáziumok és a „felső középiskolák", melyek általános, középfokú tudományos képzést nyújtanak bizonyos szakmai/gyakorlati készségek oktatása mellett.
Az ún. „further education college”-okba is 16 éves kortól lehet bekerülni, ezen intézményekben az általános műveltség mellett valamely szakma ismeretanyagába vezetik be a diákokat és gyakorlati készséget fejlesztenek.
Az ún.„tertiary college”-okban általános ismeretanyagot és szakmai ismereteket egyaránt oktatnak.
16 éves kor utáni oktatás az Egyesült Királyságban
A leggyakoribb továbbtanulási forma 16 év felett az A-Level, a General Certificate of Education in Advanced Level, vagyis az emelt szintű tanulmányok elvégzése, amely az egyetemekre való bejutásra készíti fel a diákokat.
A diákok általában 3-4 tantárgyat tanulnak az A-Level vizsgára attól függően, mit szeretnének az egyetemen tanulni.
12-13. évfolyam, közkeletű nevén Sixth Form, a 16/17 és 17/18 éves diákok számára van.
Az A-Level tanulmányokat a középiskolákban, Sixth Form szakiskolákban és egyéb továbbtanulási intézményekben lehet végezni.
Bizonyítványok
A szabályozó hatóságok számos különböző bizonyítvány és képesítés megszerzését teszik lehetővé. A legáltalánosabb középiskolai végzettséget igazoló okmány az ún. GCE (General Certificate of Education). Két fajtája van:
A-level (Advanced level examination, azaz egyfajta emelt szintű és továbbtanuláshoz szükséges) és az AS-level (Advanced Subsidiary examination) mely inkább a hazai középszintű érettségi bizonyítványhoz hasonlít, és gyakorlati készségek igazolására is szolgál.
További képesítési forma az ún. NVQ (National Vocational Qualifications). E bizonyítvány megszerzéséhez nem kell írásbeli ill. szóbeli vizsgát tenni, de az adott szakmában szerzett gyakorlati jártasságot mindenképpen lemérik, mielőtt kiállítanák a dokumentumot.
Ezen a szinten szerzett oklevelek és képesítések képezik a felsőfokú képzésben való részvétel alapját, illetve már a munkaerőpiacra is ki lehet velük lépni.
Könyvajánló: Secondary school : a parent's guide / Glynis Kozma, Peterborough : Need2Know, 2010
WEB ajánló:
Advisory Center of Education
Department for Education
Not Going to Uni
Independent School Council
Good School Guide
Felsőoktatás
Intézménytípusok
A felsőoktatási intézmények közé a következők tartoznak: universities, higher education colleges, university colleges. A felsőoktatási intézmények változatos képet mutatnak, méretüket, kapacitásukat és tudományos orientációjukat tekintve nagyban különböznek egymástól.
Felvétel
Az Egyesül Királyságban a felsőoktatási intézmények széles körű autonómiával rendelkeznek a tekintetben, hogy milyen kritériumokat szabnak meg leendő hallgatóik számára. Legáltalánosabban GCE A-szintű érettségi, ill. valamely ezzel egyenértékű képesítés birtokában lehet jelentkezni, a bizonyítványokon felül azonban az intézmények további felvételi követelményeket írhatnak elő. A jelentkezéseket elsősorban az Universities and Colleges Admissions Service (UCAS) koordinálja, ami nagyjából megegyezik a hazánkban működő OFIK-kal : www.ucas.com
Végzettségi szintek
Az Egyesült Királyságban a felsőfokú képesítések nem országos szinten meghatározott tartalmú bizonyítványok, hanem az egyes intézmények által kiadott dokumentumok. Egyes egyetemek, főiskolák jogosultak a saját végzettségi fokozataikról szóló bizonyítványt kiadni, ezek a kiadott bizonyítványok és tudományos címek nagyon változóak lehetnek.
Szakképesítések, diplomák elismerése
Az európai uniós munkaerőpiac szokásos problémája a képzettség elismertetése egy másik országban. E probléma kezelésére hozták létre az európai információs központok hálózatát (ENIC), amely a nemzeti képzés-elismertetési információs központokra (NARIC) épül.
A két szervezet minden tagállamban összevonva működik.
Magyarországon a jelenleg az oktatási tárcán belül működő Ekvivalencia és Információs Központ foglalkozik a kérvényekkel.
A brit hatóságok jelenleg mintegy 100 szakma gyakorlását kötik engedélyeztetéshez, amelyben brit szakmai tanácsokra, kamarákra és egyéb szakmai fórumokra testálják a munkavállaló képzettségének megítélését.
Az engedélyhez kötött szakmákról a GOV.UK - Department for Education (Department for Education) honlapon keresztül érdeklődhetnek.
A szakipari végzettség elismertetésére vonatkozóan bővebb információt a NARIC – UK NARIC honlap tartalmaz.