A veszélyhelyzeti korlátozások határidejének hosszabbítása miatt olvasóinknak nincs külön teendőjük.
Új lehetőség, hogy az adatbázisok otthoni eléréséhez már online is be lehet iratkozni.
A koronavírus-járvány második hulláma miatt, a 484/2020. (XI. 10.) Korm. rendelet alapján, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Központi Könyvtára és tagkönyvtárai 2020. november 11-től visszavonásig nem fogadnak olvasókat.
Új online információs, oktatás- és tanulástámogató könyvtári szolgáltatás.
Élnek információs elérhetőségeink: írhatnak az info@fszek.hu e-mail-címre, valamint hétköznap 10–től 18 óráig várjuk hívásaikat a (+36)(1) 411-5019-es telefonszámon és Skype-on a 'Központi Könyvtár FSZEK' néven is.
A koronavírus-járvány miatt a Szociológiai Gyűjtemény jelenleg sajnos nem fogad olvasókat, viszont az online térben továbbra is elérhetőek és felkereshetőek vagyunk.
Hiánypótló online beszélgetéssorozatot indít a FSZEK Zenei Gyűjtemény új YouTube-csatornáján november 24-től. Az események házigazdája Hollós Máté zeneszerző, aki a kortárs zenével kapcsolatos, gyakran felvetődő problémákat járja körbe élményszerű eszmecsere formájában vendégeivel – zenetörténészekkel és zeneszerzőkkel.
Online utazások, játékok, on- és offline hobbiötletek.
Elektronikus információforrásokat ajánlunk, amelyek távolról is elérhetőek felhasználóink számára. Ezek egy része csak kölcsönzésre jogosító olvasójeggyel hozzáférhető, de bizonyos információforrások szabadon elérhetőek bárki számára.
Három kisfilmet ajánlunk látogatóink figyelmébe.
Elektronikus információforrásokat ajánlunk, amelyek kölcsönzésre jogosító olvasójeggyel távolról is elérhetőek felhasználóink számára a nap 24 órájában.
Használatukhoz az alábbi videókkal szeretnénk segítséget nyújtani.
A Cambride University Press május 31-ig három referensz könyvcsomagot tesz elérhetővé azon intézmények részére, amelyek rendelkeznek egyéb előfizetéssel a kiadótól. A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár kölcsönzőjeggyel rendelkező olvasói így a CUP társadalomtudományi folyóiratcsomagján kívül most átmenetileg szabadon olvashatják a a Cambridge Companions, a Cambridge Elements és a Cambridge Histories tartalmait is.
Könyvtárunkban elérhetővé vált a Taylor & Francis kiadó Social Science and Humanities e-könyveket tartalmazó csomagja. A próbaidőszak alatt a könyvek szabadon olvashatók, kölcsönzésre jogosító olvasójeggyel proxybeállítás után otthonról is.
Új rovatot indított a Zenei Gyűjtemény blogja, hogy a koronavírus-vészhelyzet idején virtuálisan találkozhassanak egymással olvasóink, könyvtárosaink és a Zenei Gyűjteménnyel kapcsolatban álló előadóművészek.
A könyvtárak zárva tartása miatt megnőtt a jelentősége azoknak az elektronikus forrásoknak, amelyeket elérhetünk otthonról is. Bemutatjuk a világ legnagyobb zenei szakirodalmi adatbázisának használatát.
A Magyar Elektronikus Könyvtár gyűjteménye zenei témájú könyveket és kottákat is szép számmal tartalmaz. Összeállítottunk egy részletes tartalomjegyzéket, hogy képet adjunk a kínálatról és segítsük az eligazodást. A könyveket bárki ingyen olvashatja, letöltheti.
Világszerte zárva vannak a könyvtárak, ezért Emergency Library (Vészhelyzeti Könyvtár) néven szabadon kölcsönözhetővé tette 1,4 milliós digitalizált könyvállományát az amerikai Internet Archive (Internetarchívum). A zenei tartalmakra koncentrálva bemutatjuk az archívum használatát.
A Magyar Nemzeti Digitális Archívum (MaNDA) nemcsak digitalizált kulturális javak adatbázisa, hanem virtuális kiállítások gyűjteménye is. Az archívum zenei témájú online tárlatait ajánljuk.
A könyvtárak zárvatartása miatt ezekben a hetekben különösen megnőtt a jelentősége az otthonról elérhető adatbázisoknak. Bemutatjuk a zene területén világelső, angol nyelvű Oxford Music Online adatbázis felépítését és használatát.
Egy hónapon keresztül bárki számára ingyenesen elérhető az Arcanum internetes adatbázis, mely az elmúlt két évszázad magyar újságjait, folyóiratait kínálja az érdeklődőknek. Bemutatjuk az adatbázis zenei témájú kiadványait. Jó böngészést!
Az EISZ a honlapján közzétette a koronavírus-járvány ideje alatt szabadon hozzáférhető nemzetközi szakirodalmi források listáját.
(USC Shoah Foundation Visual History Archive)
Az USC SOÁ Alapítvány Vizuális Történelmi Archívum több mint 55 ezer videóinterjút tartalmaz, amelyeket népirtások túlélőivel és szemtanúival vettek fel. Az interjúkat 41 nyelven, 62 országban rögzítették. Az adatbázis több mint 1300 magyar nyelvű interjút, valamint további több ezer magyar vonatkozású, magyar tapasztalatokat más nyelven megörökítő interjút tartalmaz a holokauszttal kapcsolatban. Az adatbázis tartalma kiegészül továbbá a ruandai, guatemalai, kambodzsai, örmény népirtás és a kínai, nankingi mészárlás emlékeit őrző speciális anyagokkal is. Az archívum használatához vagy regisztráljon, vagy ha nem szeretne, akkor használja azt vendégként („Continue as a guest”).
Kölcsönzésre jogosító jeggyel rendelkező olvasóink számára minden könyvtárban és távolról is elérhető.
Elérhetőség: http://vha.usc.edu/login
Előfizetett adatbázisaink használata távolról
Kölcsönzésre jogosító jeggyel rendelkező olvasóink számára ajánljuk a proxy szolgáltatás igénybe vételét, mellyel lehetőségük van olvasójegyükkel a könyvtár előfizetett tartalmait távolról - otthonról vagy a világ bármely pontjáról - használni, a könyvtár által előfizetett tartalmak közül azokat, melyekre a szolgáltató is engedélyt adott.
A thébai könyvtár bejárata felett az alábbi szöveg állt: „Gyógyír a léleknek!”
A FSZEK szolgáltatása követi a hagyományt és biblioterápiás foglalkozásaival segíti használói szellemi, lelki felfrissülését, személyiségük egészséges fejlődését, életminőségük javítását. Legyen részese az élménynek!
Történelmi-művészettörténeti séta a Központi Könyvtár épületében havonta egyszer, szombaton, délelőtt 11–12 óráig.
A következő séta tervezett időpontja:
2020 első félév további sétáinak időpontjai egyeztetés alatt.
Könyvtári szolgáltatásunk elsősorban az Egyesült Királyság felsőoktatási intézményeiben tanulni kívánó diákoknak szolgál információkkal: angliai továbbtanuláshoz ajánlunk könyveket, honlapokat, linkgyűjteményeket.
Könyvtárainkban elérhető adatbázisok.
Előfizetett adatbázisaink használata távolról.
Egy felületen lehetséges a könyvtár többféle információs forrását használni.
Kiállítás a Budapest Gyűjteményben.
Az ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézetének diákjai készítették el a Holokauszt-emlékévben útnak indított vándorkiállítás WEB-feldolgozását.
érdekességek, irodalmi és zenei
{Magyar szociológiai e-könyvek} 2018. 08. 03
{SzocioWeb} 2020. 03. 06
{Információs lap} 2021. 02. 28
{Külföldi adatbázisok} 2018. 02. 07
{Zenei Gyűjtemény} 2020. 03. 16
{Új külföldi könyvek} 2017. 05. 19
{E-books about Hungarian society} 2010. 05. 27
{Központi Könyvtár} 2012. 02. 22
{Szolgáltatások} 2020. 01. 14
{Szolgáltatások} 2020. 06. 15
{Rendezvények} 2011. 02. 22
{Olvasói terek} 2010. 12. 02
{Budapest Gyűjtemény} 2004. 04. 12
{Budapest Gyűjtemény} 2004. 06. 01
{Budapest Gyűjtemény} 2004. 07. 21
{Budapest Gyűjtemény} 2004. 07. 21
{Budapest Gyűjtemény} 2004. 10. 21
{Budapest Gyűjtemény} 2005. 02. 09
{Budapest Gyűjtemény} 2005. 02. 28
{Budapest Gyűjtemény} 2005. 05. 02